Kepçe Kulak Ameliyatı Ankara

  Kepçe kulak ameliyatı Ankara; normale göre çıkık olan kulakların cerrahi ile düzeltilmesi, başın yanına yaklaştırılmasıdır. Halk arasında “kepçe kulak” olarak da bilinen kulakların normalden çıkık olması durumu, özellikle çocukluk çağında sık rastlanan bir durumdur. Çocukların sık sık dalga konusu olmasına neden olan bu görünüm, kişinin özgüvenini ciddi şekilde etkileyebilir.

  Kepçe kulak ameliyatı, kulakların normal konumuna gelmesini sağlayarak, kişinin estetik kaygılarını ortadan kaldırabilir. Kepçe kulak ameliyatı, kulakların orantılı görünmesi için genellikle her iki kulağa birden uygulanır. Yazımızın devamında, kepçe kulak ameliyatı hakkında tüm merak ettiklerinize yanıt bulabilirsiniz. Ankara kepçe kulak ameliyatı fiyatları için ise kliniğimizi arayabilir ve Op. Dr. Muharrem Demiroğulları ile iletişime geçebilirsiniz.

  Kepçe Kulak Ameliyatı Ankara Nedir? 

  Kepçe kulak adını verdiğimiz kulak yapısı, halk arasında oldukça yaygındır. Kulakların normalden daha çıkık olması ile karakterize olan bu durum, duyma sorunlarına yol açmasa da kişinin görünümünü etkiler. Eğer kişi kepçe kulak görünümünden ciddi şekilde rahatsızsa, özgüven sorunları yaşayabilir.

  Özellikle çocukluk döneminde belirginleşen bir durum olduğu için yaşıtlar arasında da dalga konusu olan bir rahatsızlıktır. Bu yaşlarda yapılan kepçe kulak ameliyatı sayesinde, ileri dönemde oluşabilecek özgüven sorunları da büyük oranda engellenebilir. Böylece hem kulak yeniden, sağlıklı bir şekilde kendi konumuna gelmekte hem de kişinin sosyal yaşam kalitesi yükselmektedir.

  Kepçe Kulak Ameliyatı Kaç Yaşında Yapılır?

  Kepçe kulak ameliyatları genellikle çocukluk döneminde yapılır. 4 yaşından itibaren, kulak, tamamen gelişimini tamamlamış olacağı için rahatlıkla cerrahi müdahale yapılabilir. Kepçe kulak ameliyatı ne kadar erken yapılırsa, çocuk alay etme davranışına o kadar az maruz kalacaktır.

  Bununla birlikte kepçe kulak ameliyatı, yetişkinlere de yapılabilir. Özellikle çocukluk döneminde ameliyat olmayan ve yetişkinlik döneminde kepçe kulak görünümünden rahatsız olmaya başlayan kişilere güvenle cerrahi işlem yapılabilmektedir. Yaşı ilerleyen hastalara yapılan kepçe kulak ameliyatında risk artışı gibi bir durum söz konusu değildir.

  Kepçe Kulak Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

  Kepçe kulak ameliyatları, genellikle 2 – 3 saat içerisinde tamamlanır. Kişinin kulak yapısına ve çıkıklığın oranına bağlı olarak bu süre uzayıp – kısalabilir. Cerrahi işlem komplike hâle geldikçe işlem süresi de uzayacaktır.

  Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Kepçe kulak ameliyatında farklı yöntemler kullanılabilir. En yaygın kullanılan iki yöntemden söz edecek olursak:

  • Kulağın arkasına küçük bir kesi açılır ve kulak kıkırdağı ortaya çıkar. Kıkırdak dokusu törpü ile inceltilir ve kafaya doğru eğilir. Bu noktada kulağın yeni şeklini koruması için kalıcı dikişler kullanılabilir.
  • Sık kullanılan diğer yöntemlerden biri de yine kulak arkasına kesi yapılması ile yapılır. Kesi açıldıktan sonra deri kaldırılır ve kıkırdak dokusunu kafaya doğru eğmek için dikişler kullanılır. Böylece kıkırdak dokusuna dokunmadan kulağı yeniden şekillendirmek mümkün olacaktır.

  Kepçe kulak ameliyatlarında sorun kulaklardan yalnızca birinde olsa bile daha dengeli ve orantılı görünüm için her iki kulağa da işlem yapılması gerekir.

  Kepçe kulak ameliyatı Ankara hakkında daha fazla bilgi almak için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.

  Kepçe Kulak Ameliyatından Sonra İyileşme Süreci Nasıldır?

  Kepçe kulak ameliyatından sonra kulak arkasında oldukça hafif bir kesi izi kalabilir. Ameliyattan sonra kulakların şeklini korumak için hacimli bir bant kullanılır. Hacimli bant birkaç gün kullanıldıktan sonra, daha ince yapıda olan farklı bir bant türüne geçilir. Daha ince yapıda olan bu bandı kullanırken doktorun yönlendirmelerine uyulması, özellikle de geceleri bantın dikkatli kullanılması önemlidir.

  Kepçe kulak ameliyatından sonra,  bir hafta içerisinde dikişler alınır. Ya da kendiliğinden eriyen dikişler kullanılabilir. Ameliyattan en başarılı sonuçları alabilmek için bir hafta boyunca kulağı bükecek hareketlerden kaçınmak gerekir. Yaklaşık 1 hafta sonra işe ve günlük yaşama dönülebilir. Eğer ameliyat bir çocuğa yapıldıysa iyileşme sürecinde ebeveyn ve öğretmenin denetimi oldukça önemlidir.

  Ankara Kepçe Kulak Ameliyatı Fiyatları

  Kepçe kulak ameliyatı, kulakların normal açısına kavuşmasını sağlayan cerrahi işlemlerdir. Günümüzde oldukça yaygın olarak tercih edilen, erkek – kadın fark etmeksizin herkesin yaptırabildiği bir işlemdir. Ameliyat fiyatları ise tercih edilen cerrahi türüne ve kişinin ihtiyaçlarına göre değişebilir. Bu nedenle kepçe kulak ameliyatı fiyatları da her hastamız için farklı olacaktır.

  Ankara kepçe kulak ameliyatı fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz kliniğimizi arayabilirsiniz.


  Size nasıl yardımcı olabiliriz?