PRP Tedavisi Ankara

  PRP tedavisi Ankara yani Platelet Rich Plasma, kişinin kendi kanından alınan iyileştirici hücreler ile yapılan bir tedavi yöntemidir. Günümüzde cilt yenileme, saç dökülmesinin engellenmesi ve doku yenilenmesi gibi birçok amaçla uygulanmaktadır. PRP tedavisi ile cilt yenilemeye olan ilgi ise gün geçtikçe artmaktadır.

  PRP tedavisinin cilt gençleştirmede sıkça tercih edilmesindeki temel nedenlerden biri; tamamen kişinin kendi kanından alınan hücrelerle işlem yapılmasıdır. Dolayısıyla alerji ya da yan etki ihtimali oldukça düşük olan, güvenilir bir işlemdir. Cildin doğal görünümünü koruyarak yenilenmesini ve güçlenmesini sağlar. İnce kırışıklıkları giderir, yara ve lekelerin renginin açılmasını sağlar. Kolajen ve elastin lifleri güçlendirerek dokuları toparlar ve cildi daha sağlıklı gösterir.

  Ankara PRP tedavisi nedir, nasıl yapılır ve kimlere yapılabilir gibi sık sorulan soruların yanıtlarını yazımızın devamında bulabilirsiniz. PRP tedavisi fiyatları için ise kliniğimizi arayabilir; Op. Dr. Muharrem Demiroğulları’ndan randevu alabilirsiniz.

  PRP Tedavisi Ankara Nedir?

  Plazma, kan pıhtılaşmasına yardımcı olan ve özel proteinler içeren kan bileşenidir. Dolayısıyla “platelet rich plasma” dediğimizde platelet hücreler açısından zenginleştirilmiş plazmayı kastederiz. Platelet hücreler, sağlıklı hücrelerin büyümesini teşvik eden ve iyileştirici özelliği olan hücrelerdir. Yoğunlaştığı bölgelerde hasarlı dokuların iyileşmesini ve toparlanmasını sağlarlar.

  PRP tedavisinde de platelet açısından zengin plazma kullanılır. Kişinin kendi kanından alınan platelet hücreler, laboratuvar ortamında yoğunlaştırılarak, iyileştirici gücü olan bir plazma hâline getirilir. Bu plazma, hedef bölgeye enjekte edildiğinde bölgede kolajenin artmasını ve aktifleşmesini sağlar. Böylece cilt kendi kendini onarmaya başlar.

  PRP Tedavisi Ankara Ne Amaçla Yapılır?

  PRP tedavisi, günümüzde hem tıbbî tedavilerde hem de estetik tıp alanında uygulanan bir yöntemdir. Yaygın kullanım alanları;

  • Cilt gençleştirme
  • Saç dökülmesi
  • Yara tedavisi
  • Leke tedavisidir.

  PRP Tedavisi;

  • Yüz
  • Kol
  • Boyun
  • El
  • Bacak içleri ve dekolte bölgesine uygulanabilir.

  Ankara PRP Tedavisi Nasıl Yapılır?

  • PRP tedavisi yaptıranlardan bir miktar kan alınır. Bu kan örneğine içerisindeki plateletlerin yoğunlaştırılması için ihtiyaç duyulur.
  • Alınan kan, santrifüj yöntemi ile ayrıştırılır. Kan örneğindeki trombositler, diğer kan bileşenlerinden ayrılır.
  • Platelet hücreler bakımından yoğunlaştırılan plazma, uygulama yapılacak bölgeye enjekte edilir.

  PRP Tedavisi Nasıl Etki Eder?

  PRP tedavisi, yaklaşık 30 – 40 dakika gibi kısa sürede tamamlanan bir işlemdir. İyileşme ve gençleşme beklenen bölgeye verilen plazma, normale göre kat kat fazla platelet hücre içerir. Trombosit bakımından zengin olan plazma, kolajen üretimini ve kök hücre gelişimini destekler. Böylece protein ekspresyonu artar ve doku iyileşmesi uyarılır. Bölgeye ulaşan kan akımı artar. Dolayısıyla kişinin cildine sağlıklı bir renk gelir. İnce kırışıklıklar açılır ve cilt gençleşir.

  Saç dökülmesi amacıyla yapılan PRP tedavisinde de platelet hücrelerin aynı özelliğinden faydalanılır. Trombositler saç köklerini besler. Saçın daha sağlıklı olmasını sağlar ve saç büyümesi desteklenir.

  PRP ile Saç Dökülmesi Tedavisi Mümkün Mü? 

  Saç dökülmesi, günümüzde hem erkeklerin hem de kadınların yakındığı bir durum. Özellikle yıpratıcı dış etkenler nedeniyle saçlar çok daha kolay yıpranır ve koparak dökülebilir. PRP tedavisinin yenileyici etkisi, saçların canlanmasını ve mevcut saç köklerinin güçlenmesini sağlar. PRP tedavisi bölgedeki kolajen yoğunluğunu artırdığı için saç kökleri beslenir.

  PRP tedavisinin özellikle androjenik alopesi yani erkek tipi kellikte oldukça başarılı sonuçlar verdiği bilinmektedir.

  PRP Tedavisi Kaç Seansta Yapılır?

  Cilt gençleştirme ve saç dökülmesi için yapılan PRP tedavilerinde, genellikle 3 – 8 seans yeterli olmaktadır. Ancak bu sürenin belirlenmesi, kişinin cilt ve saç yapısına, elde edilmek istenen sonuçlara bağlıdır. PRP tedavilerinde seans aralarına 2 hafta – 1 ay süre ile zaman konularak, aralıklı hâlde uygulanır.

  PRP Tedavisi Ankara Kalıcı Mıdır?

  PRP tedavisinin gençleştirici etkisinin devam edebilmesi için 1 – 2 yıl aralıklarla yenilenmesi gerekebilir. PRP seanslarından sonra, ciltte yenilenme süreci hızlı bir şekilde başlar. Uzun süre de etkisi artarak devam eder.

  PRP Tedavisi Zararlı Mıdır?

  PRP tedavisi, kişinin kendi kanından alınan hücreler ile yapıldığı için oldukça düşük yan etki ihtimali vardır. Bu nedenle en güvenilir cilt gençleştirme işlemlerinden biridir diyebiliriz. PRP tedavisinin olası riskleri, genellikle hatalı uygulamalardan kaynaklanmaktadır. Deneyimli doktorlar tarafından yapıldığı sürece, sadece enjeksiyondan kaynaklanan hafif kızarma ve şişlik olacaktır. Ankara PRP tedavisi için Op. Dr. Muharrem Demiroğulları ile iletişime geçebilirsiniz.

  Enjeksiyondan kaynaklanan olası riskler ise:

  • Enfeksiyon
  • Sinir yaralanmaları
  • Kanama ve doku hasarı

  Ankara PRP Tedavisi Fiyatları

  PRP uygulamalarında fiyatlar, genellikle kişinin ihtiyaçlarına göre belirlenir. PRP tedavisi yaptıran herkesin seans ihtiyacı farklıdır. Bu nedenle PRP fiyatları 2023 de kişiden kişiye değişecektir. Ankara PRP fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.


  Size nasıl yardımcı olabiliriz?