Yara İzi Tedavisi Ankara

  Yara izi tedavisi Ankara,  düzenli ya da düzensiz yapıda olabilen, kabarık, çökük, açık ya da koyu renkteki izlerin giderilmesi amacıyla yapılır. Bu izler genellikle travmalara ya da cerrahiye bağlı oluşurlar. Bazı yara izleri, zaman içerisinde kendiliğinden geçer. Ancak bazı izler kalıcıdır ve vücudun dikkat çeken bölgelerinde olabilir.

  Bu durumda yara revizyonu yani izlerin daha az belirgin hale getirilmesi tercih edilebilir. Farklı cerrahi yöntemler kullanılarak, yara izlerinin tedavisi sağlanabilir. Yara izi tedavisi Ankara işlemi ve fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz, Op. Dr. Muharrem Demiroğulları’nın kliniği ile iletişime geçebilir, randevu alabilirsiniz.

  Yara İyileşmesini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

  Yara izleri, pek çok nedenle ortaya çıkabilir. Özellikle kazalar ve travmalar sonucu herkesin vücudunda bazı yara izleri kalmıştır. Bununla birlikte enfeksiyonlar, bazı hastalıklar, yanıklar ya da cerrahi operasyonlar da yara izi kalmasına neden olabilir.

  Yara izleri, vücudumuzdaki diğer dokulardan farklı olan ve “fibröz” adı verilen özel bir onarım dokusuna sahiptir. Bir diğer adıyla da skar dokusu olarak bilinir. Skar dokusu, diğer dokulardan farklı olduğu için bulunduğu bölgede kabarık ya da çökük görünüme yol açar. Yara izlerinin oluşmasındaki temel neden budur. Yara iyileşme süreci ise kişinin cilt yapısına, yaranın türüne ya da bulunduğu bölgeye göre farklılık gösterebilir. Örneğin; yüz ya da göz kapaklarındaki yara izleri kısa sürede iyileşirken, sırt ya da bacak bölgesindeki yaraların iyileşmesi daha zor olmaktadır.

  Hangi Yaralar İz Bırakır?

  • Yaranın etrafındaki dokular ne kadar fazla hasar görmüş ise yara izi o kadar kalıcıdır.
  • Kaza nedeniyle oluşan, toz ve toprakla kirlenen yaralarda iz kalma olasılığı daha fazladır. Aynı zamanda enfeksiyon riski de daha yüksektir.
  • Enfeksiyon kapan yaralar derinleştiği iz bırakma olasılığı da fazladır.
  • Yaraların yeri ve yönü de iz kalma ihtimalini etkileyebilir.

  Yara İzleri Tedavi Edilebilir Mi?

  Özellikle ameliyatlardan sonra oluşan, büyük yara izleri estetik kaygılara neden olabilmektedir. Yara izinin yüzde, boyun bölgesinde ya da kollarda olması da benzer şekilde rahatsızlık verici olabilir. Eğer kişi bu durumu estetik bir sorun olarak görüyorsa, cerrahi tekniklerle yara izi tedavisi yapılabilmektedir.

  Ankara Yara Revizyonu (Yara İzi Tedavisi Ankara) Nasıl Yapılır?

  Yara revizyonunda izlenecek cerrahi yöntem, yaranın bulunduğu bölgeye ve yaranın türüne göre değişebilir. Bazı kişilerde, vücudun farklı bölgelerinden alınan, sağlıklı deri sayesinde yama yapılabilmektedir. Bazı kişilerde ise yara izinin yeniden dikilmesi tercih edilebilir. Cerrahi yönteme tamamen yaranın durumuna ve kişinin beklentilerine göre karar verilmesi gerekir.

  Yara izi tedavisi ile;

  • Yaranın belirginliği azaltılabilir.
  • İzlerin derinliği azaltılabilir.
  • Yaranın iyileşme sürecinde oluşan kabarıklıklar giderilebilir.
  • Yaranın yönü değiştirilerek, cilt ile daha uyumlu hale getirilebilmektedir.

  Yara İzi Revizyonu ile İz Tamamen Yok Olur Mu?

  Yara izi revizyonları, yaranın dikkat çekmemesi ya da cilt ile uyumlu hale getirilmesi için yapılan işlemlerdir. Yara izini tamamen ortadan kaldırmak, cerrahi yöntemlerle mümkün değildir. İşlemden sonra, bölge tamamen iyileştiğinde bile bir miktar yara izi kalacak, ancak bu iz ilk bakışta dikkat çekmeyecektir. Bu nedenle yara izi tedavisinde kişinin gerçekçi beklentileri olması önemlidir.

  Yara İzi Tedavisi Ankara Fiyatları

  Yara izi ameliyatları, tamamen yara izinin büyüklüğüne ve özelliğine göre planlanan cerrahi işlemlerdir. Bu nedenle her hastamızda cerrahi süreci farklı olabilir. Bu da fiyatlar hakkında net bir bilgi verilmesini zorlaştırmaktadır. Eğer yara izi tedavisi hakkında tüm merak ettiklerinizi sormak ve fiyatlarımızı öğrenmek için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.


  Size nasıl yardımcı olabiliriz?