Meme Protezi Ameliyatı Ankara

  Meme protezi ameliyatı Ankara, kişide estetik kaygılara sebep olabilen küçük memelerin daha dolgun hale getirilmesi amacıyla yapılır. “Augmentation mammaplasty” olarak da bilinen meme büyütme ameliyatı, göğüslerin daha dolgun görünmesi için yapılan cerrahi işlemdir. Meme protezi ameliyatı Ankara işleminde, göğüs dokusu ile uyumlu olan, özel protezler kullanılır. Bu protezler sayesinde göğüslerin dolgunluğu artırılır. Kişinin genel görünümü daha dengeli ve orantılı olur. Bu da özgüveni artırır.

  Birçok kişi, meme büyütme ameliyatından sonra kıyafet seçiminde daha rahat olduğunu; giydiklerinin daha çok yakıştığını düşündüğünü söylemektedir. Bu nedenle meme büyütme ameliyatı oldukça kişisel bir işlemdir diyebiliriz. Eğer kişi göğüslerinin büyüklüğünden memnun değilse ya da zamana bağlı deformasyon oluşmuşsa göğüs büyütme ameliyatı yapılabilir. Ankara meme protezi ameliyatı ve fiyatları hakkında daha fazla bilgi için Op. Dr. Muharrem Demiroğulları ile iletişime geçebilirsiniz.

  Meme Protezi Ameliyatı Neden Yapılır?

  Meme protezi ameliyatı özellikle küçük göğüslerden şikâyetçi kişiler tarafından sıkça tercih edilen bir işlemdir. Bununla birlikte emzirme ya da kilo verme nedeniyle dolgunluğunu yitiren göğüsler için de yapılabilir. Meme büyütme protezi ile temel amaçlanan göğüslerin daha iri ve dolgun görünmesidir. Meme protezi ameliyatı yaptıran kişilerde vücudun daha orantılı bir hâle kavuşması da sağlanır. Özellikle kalça yapısı geniş olan kişilerde meme büyütme ameliyatından sonra vücut daha dengeli ve estetik görünür.

  Bununla birlikte mastektomi (göğsün ameliyatla alınması) ya da yaralanmaların ardından da meme protezi kullanılabilir.

  Ancak meme protezi ile göğüs sarkmasını engellemek/düzeltmek mümkün değildir. Göğsü ciddi şekilde sarkan hastalarımızda, meme dikleştirme ameliyatı ile oldukça başarılı sonuçlar elde edilebilir. Bu esnada memeleri dolgunlaştırmak için de meme protezi kullanılabilir. Böylece göğsün her açıdan desteklenmesi, daha estetik görünüm kazanması mümkün olur.

  Meme Protezi Ameliyatı Ankara Kimlere Yapılabilir?

  Meme protezi ameliyatlarında öncelik kişinin kendi istekleri, kendi rızasıdır.

  • Fiziksel olarak sağlıklı olan
  • Gerçekçi beklentilere sahip
  • Göğüsleri gelişimini tamamen tamamlamış
  • Göğüslerinin küçük olmasından rahatsız olan
  • Hamilelik, kilo kaybı ya da yaşlanma nedeniyle göğüslerinde hacim kaybı olan
  • Göğüsleri biçim ve büyüklük açısından değişikliğe uğrayan kişilere meme protezi ameliyatı yapılabilir.

  Meme Protezi Ameliyatından Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  • Meme protezi ameliyatlarında kişinin beklentileri oldukça önemlidir. Bu nedenle doktorunuzla mutlaka isteklerinizi ve beklentilerinizi konuşmanız gerekir. Bu süreçte göğüsler muayene edilebilir. Büyüklük ve şekline yönelik ölçümler yapılabilir. Kişinin beklentilerine uygun estetik uygulama seçenekleri tartışılabilir.
  • Hasta öyküsünü detaylı olarak inceleyebilmek için önceden geçirilen operasyonlar, kullanılan ilaçlar ve alerjiler hakkında bilgiler alınır. Ailede ya da kişide göğüs kanseri öyküsü olup olmadığı değerlendirilir. Bunun için önceden yapılmış meme röntgeni ve biyopsi sonuçlarından da yardım alınabilir.
  • Ameliyat sırasında kullanılacak anestezi yöntemine karar verilebilir.

  Meme Protezi Çeşitleri Nelerdir?

  Meme ameliyatlarında, “saline protezleri” ya da “silikon protezler” olmak üzere iki farklı protez türü kullanılabilir.

  Saline Protezleri

  Serum fizyolojik içeren meme protezleridir. İçeriğinde sadece steril tuzu su bulunur. Saline protezlerinin sızma yapması durumunda,içeriğindeki serum fizyolojik vücut tarafından doğal yollarla emilir ve dışarı atılır.

  Silikon Protezler

  Elastik bir jel ile doludur. Bu jel, doğal insan memesi dokusuna oldukça benzer ve aynı şekilde hareket eder. Silikon protezlerin sızması durumunda içeriğindeki jel, protez kapsülü içerisinde kalır.

  Silikon protezlerin sızma ya da patlama olasılığı oldukça azdır. Silikon protez yerleştirilen hastalarda, sızma ya da patlama olasılığına karşı MR ya da ultrason ile düzenli kontroller yapılır. Böylece meme protezlerinin durumu kolayca takip edilebilir.

  Günümüzde silikon ve saline protezler FDA tarafından onaylıdır. Bu nedenle kullanımı tüm dünyadaki otoriteler tarafından kabul görmüş, güvenilir materyallerdir. Saline protezleri 18 yaş ve üzeri; silikon protezler ise 22 yaş ve üzeri kadınlar için uygundur.

  Meme Protezi Ameliyatı Riskli Midir?

  Her cerrahi uygulamada olduğu gibi meme protezi ameliyatında da bazı riskler bulunur. Deneyimli bir doktor tarafından yapıldığında, bu riskler oldukça azdır. Ancak yine de hastanın bu komplikasyonlar hakkında bilgi sahibi olması önemlidir. Meme protez ameliyatının olası riskleri:

  • İstenmeyen yara izler
  • Kanama
  • Enfeksiyon
  • Ameliyat izlerinin hatalı iyileşmesi
  • Göğüs ya da göğüs uçlarında geçici ya da kalıcı duyu değişimleri
  • Protez çevresinde sert bir yapı oluşması
  • Protezin sızması ya da patlaması
  • Protez üzeri derinin kırışması
  • Anesteziden kaynaklanan riskler
  • Sıvı toplanması
  • Kan pıhtılaşması

  Meme Ameliyatından Sonra Şişlik Ne Zaman Geçer?

  Meme ameliyatından sonra iyileşme süreci hastanın yapısal özelliklerine göre değişebilir. Genel olarak söyleyecek olursak ameliyat sonrası 24 – 48 saat sonra hasta toparlanır. Bu süreçte hastanın hareketlerine dikkat etmesi ve dinlenmesi tavsiye edilir. Ameliyat sonrasında yaklaşık 1 hafta şişlik ve ağrı devam edebilir. Bu oldukça normal kabul edilen bir yan etkidir.

  Meme ameliyatından sonra iyileşme sürecinin kısa olması için doktorun direktiflerine uyulması da oldukça önemlidir. Böylece enfeksiyon riski de minimuma düşer ve kişi sağlıklı bir şekilde normal yaşamına dönebilir.

  Meme Protezleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  • Meme protezler; uzun ömürlüdür. Ancak yaşam boyu dayanacağına dair garanti vermek mümkün değildir. Protezlerin kullanılamayacak duruma gelmesi hâlinde tekinin ya da ikisinin birden cerrahi müdahaleyle değişmesi gerekebilir.
  • Hamilelik, kilo kaybı ya da menopoz gibi fizyolojik değişimler, meme büyütme ameliyatının sonucunu etkileyebilir.

  Ankara Meme Protezi Ameliyatı Fiyatları

  Meme protezi ameliyatının sonuçları hemen görülür. Ameliyatın ardından göğüsler daha iri ve dolgun bir hâl alır. Ağrılar azaldıktan ve şişlik indikten sonra ise ideal sonuçlar görülebilir.

  Meme protezi ameliyatlarında fiyatlar kullanılacak protez türüne, hedeflenen meme büyüklüğüne göre değişebilir. Bu nedenle meme protezi ameliyatında fiyat her hastamız için farklı olabilir. Ankara meme protezi ameliyatı fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz Op. Dr. Muharrem Demiroğulları ile iletişime geçebilirsiniz.


  Size nasıl yardımcı olabiliriz?